A PALEO ÉTREND
Egyre elterjedtebb a paleo étrend hazánkban is, melynek külföldön hatalmas szakirodalma van. Nálunk Szendi Gábor volt az úttörő a témában.
De mi is a paleo? Mit ehetünk és mit kell kerülnünk, ha szeretnénk kipróbálni ezt az ember számára legősibbnek tartott természetes táplálkozási formát?
Mit jelent a paleo étrend?
A paleo étrend olyan táplálkozási irányzat, amely arra törekszik, hogy az emberi étrend a paleolitikus korszak (i.e. 2,6 millió évtől kb. 10 000 évvel ezelőttig) táplálkozási szokásait tükrözze. Így az egyik fő alapelvének az emberi evolúció során természetes módon kialakult étkezési szokásokat tekinti.
Az állati fehérjék és zsírok fogyasztása a paleo étrendben
A paleo étrendben az állati fehérjék és zsírok fogyasztása nagyon fontos, mivel ezek az összetevők megfelelő izom- és csontépítést biztosíthatnak. Alapvetően a húsok (marhahús, sertéshús, bárányhús, baromfihús, és vadhúsok is), halak és tojás fogyasztására épül. A halakban található omega-3 zsírsavak is rendkívül fontosak az egészség szempontjából, pontosan ezért kerülnek a paleo étrendbe. A tojásban található fehérjék rendkívül magas minőségiek és szintén asznosak az izomépítés szempontjából.
A paleolitikus étrend zöldségekben és gyümölcsökben is gazdag.
A zöldségek és gyümölcsök a paleo étrendben is kiemelkedő fontossággal bírnak. A zöldségekben rengeteg esszenciális vitamint és ásványi anyagot találhatunk, amelyek segíthetik az immunrendszerünk működését. Zöldségek közül a brokkoli, karfiol, spenót, cukkini, kelbimbó, cékla, sütőtök, padlizsán, valamint a paradicsom és a paprika találhatók meg. A változatosság miatt a bogyós gyümölcsök, mint áfonya, málna, szeder, valamint alma, banán, citrusfélék (narancs, grépfruit és mandarin) fogyasztását is javasolják.
A gabonafélék, a tejtermékek és a hüvelyesek nem ajánlottak.
A paleo étrendben a gabonafélék, a tejtermékek és a hüvelyesek fogyasztása kerülendő. Ennek az az oka, hogy ezek az élelmiszerek magas szénhidráttartalommal és sok kalóriával rendelkeznek, ami növeli az elhízás és a cukorbetegség kockázatát. A gabonafélék helyett inkább a magok fogyasztása javasolt, mivel kevesebb szénhidrátot tartalmaznak és magasabb a tápanyagtartalmuk. A mandula, a kesudió és a diófélék fogyasztásával pótolható a gabonák hiánya. A tejtermékek fogyasztását a kerülni kell, mivel a legtöbb ember nem tolerálja a laktózt, tejfehérjét. Az intolerancia miatt pedig megjelenhetnek az emésztési problémák. A kalciumot a zöldségek, a magvak és a halak fogyasztásával pótolnak.
Összességében, aki a paleo étrendet követi, annak ételei nem tartalmazhatnak:
- Glutént, lisztet, gabonákat: búzát, kukoricát, rizst, rozst, árpát, zabot
- Zöldségek közül: krumplit, kukoricát, szóját
- Hüvelyeseket: bab, borsó, lencse, földimogyoró
- Cukrot: kristálycukor, nádcukor, fruktóz
- Transzzsírokat: magas omega 6 tartalmú növényi olajokat és margarinokat
- Tejtermékeket: tej, kefir, joghurtok, lágy sajtok, túró, tejföl, tejszín (kivéve a félkemény és kemény sajtok)
- Feldolgozott élelmiszereket és tartósítószereket.
A paleo étrend előnyei
A paleo étrendnek számos előnye van. Az első és legfontosabb, hogy csökkenti az elhízás és a cukorbetegség kialakulásának kockázatát. Az ételeknek magas a fehérje és az egészséges zsír tartalma, ami hosszú ideig teltségérzetet biztosít. Azok számára is fontos akiknek immunrendszer problémáik vannak, mivel a paleo ételeknek antibakteriális, antivirális és gyulladáscsökkentő hatásuk van. Csökkenthetők az allergiás betegségek (glutén, laktóz), emésztési zavarok (puffadás, hasmenés).
Mindig fontos, hogy hallgassunk saját testünk jelzéseire, hiszen mindannyian mások vagyunk, ezért találjuk meg azt az étrendet, ami nekünk a legmegfelelőbb.
Paleo termékeinket itt találod: Paleo - SPECIÁLIS DIÉTÁK - Reformsziget