TUDJUNK MEG TÖBBET A STEVIÁRÓL!
Legyen súlykontroll, egyéni ízpreferencia, vagy egészségre való törekvés az ok…már mindenkiben megfogalmazódott a kérdés: vajon melyik édesítőszert érdemes fogyasztanunk? Érdemes egyáltalán? Eritrit vagy xilit? Stevia vagy eritrit? Stevia vagy xilit? Sorozatunkban szeretnénk körbejárni a témát, és megismertetni a leggyakrabban használt édesítőszereket olvasóinkkal.
A Dél-Amerikában őshonos Stevia Rebaudiana Bertoni nevű növény leveleiből kinyert steviol glikozidok (E960) édes ízükről ismeretesek. A bevásárló központok vagy a reformüzletek polcain stevia, vagy sztívia néven találhatjuk meg por, illetve folyékony formában egyaránt.
Ez a természetes édesítőszer a cukkoral szemben 300-szor édesebb és nincsen vércukoremelő hatása, ugyanis magas szénhidráttartalma ellenére, ez nem szívódik fel. Emiatt cukorbetegséggel és inzulinrezisztenciával élők is fogyaszthatják. Szénhidráttartalmát nem szükséges beleszámolni az elfogyasztott napi makrotápanyagok és kalóriák közé. A növény számos vitamint és ásványianyagot is tartalmaz.
Bár Japánban és Dél-Amerikában már az 1900-as években is előszeretettel használták édesítőszerként, az Európai Unióban, így Magyarországon is 2011. decemberétől engedélyezték a forgalomba hozatalát. Az eddig rendelkezésre álló állatkísérleti és humán tanulmányok biztonságosnak ítélték a stevia fogyasztását, a hatóságok mégis maximalizálták a megengedhető napi beviteli mennyiséget 4 mg/kg testtömegben. Túlzott egyszeri fogyasztása azért sem javallott, mivel nagyobb mennyiségben használva keserű utóíze lehet. Ezt kiküszöbölve érdemes egy másik édesítőszerrel, például eritrittel kevert terméket (pl. DIA-WELLNESS CUKORHELYETTESÍTŐ, ÉDESÍTŐ - ÖTSZÖRÖS vagy DIA-WELLNESS PALEOK 1:4 CUKORHELYETTESÍTŐ) vásárolni az üzletekben.
A stevia hőstabil, így bátran használhatjuk sütéshez-főzéshez, ugyanakkor karamellizálásra sajnos nem alkalmas.
Laktózérzékenyeknek ajánlatos körültekintően vásárolniuk, ugyanis a forgalomban lévő steviol-glikozid tartalmú készítmények nem mindegyike laktózmentes. A napraforgófélékhez tartozó növékenyekre allergiásoknál feltehetően allergiás reakciót válthat ki, így számukra fogyasztása nem javasolt.