MESTERSÉGES ÉDESÍTŐSZEREK I - ASZPARTÁM
Az édesítőszerekről szóló blogsorozatunk negyedik epizódjában Szakértőnk talán a legvitatottabb és legismertebb mesterséges édesítőnkről, azaz az aszpartámról ír.
Ez egy olyan intenzív édesítőerejű adalékanyag, ami a legkevésbé tekinthető mesterségesnek társaitól, ugyanis két – a fehérjék felépítésében is résztvevő – aminosavnak, az aszparaginsavnak és a fenilalaninnak a származéka. Az Európai Unióban E951-s jelöléssel ismerhetjük fel a termékösszetevők listájában.
Édesítőereje az aceszulfám-k-val megegyező, vagyis 200-szor erősebb a hagyományos cukorénál, mely azt eredményezi, hogy szükséges felhasználási mennyisége alacsony. A cukor ízét remekül utánozza, ahhoz hasonlóan mellékíz nelküli.
Egy nem null-kalóriás édesítőszer révén cukorbetegeknek, vagy inzulinrezisztenciával élőknek a 400 kcal/100 gramm energiaértéket szükséges lenne az étrendjükbe beleszámolniuk, azonban a korábban említett kis mennyiség okán ez a felhasznált energia elhanyagolható. Fenilalanintartalma miatt fenilketotúriában szenvedő betegek nem fogyaszthatják.
Az aceszulfám-k-val ellentétben hőérzékeny vegyület, így sütésre-főzésre nem alkalmas. Hosszantartó tárolás következtében veszít minőségéből, illetve édesítőerejéből.
Az aszpartám az összes mesterséges édesítőszer közül a legjobban vizsgált vegyület. 2023 tavaszán a WHO szakértői bizottsága (JECFA) és az Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Világszervezet (FAO) ismét megvizsgálta, amely során a Nemzetközi Rákkutató Ügynökség állásfoglalását vették alapul. Ebben az állásfoglalásban az Ügynökség a „lehetséges rákkeltő” kategóriába sorolta, a savanyított zöldségek, a LED-lámpa használat és a borbély-fodrász foglalkozások mellett. Ezen felül a hatóságok a jelenleg érvényben lévő ADI (Acceptable Daily Intake = Megengedett napi mennyiség) értéken – amely 40 mg/testsúlykilogram - nem változtattak. Vagyis fogyasztásra továbbra is alkalmasnak tekinthető az aszpartám a megengedett beviteli értéken belül.
Az alábbi linkre kattintva megnézheted mely termékeink tartalmazzák ezt az édesítőszert: aszpartám
„Sajnos, édesszájú vagyok...” - hangzik el szinte az összes családi, baráti összejövetel alkalmával. Bár manapság az édes íz szeretetét afféle gyenge pontnak tekintjük, valójában evolúciós jelentőséggel bír szeretete. Gondoljunk csak az anyatej szerepére...a csecsemők általi elfogadást az édes íz élménye teszi könnyebbé. Úgy tűnik ez a szeretet többünkben életünk végéig velünk marad. De nézzük meg közelebbről, hogy az édes íz iránti vágyódásunkat hogyan, és mivel érdemes kielégíteni?