DURUMLISZTBŐL HÁZI DÉL-OLASZ TÉSZTA
A durumbúza egy mesterségesen, háziasításokkal és szelekciókkal kifejlesztett búza, melynek ősét a Közel-Keleten és Közép-Európában termesztették már i. e. 7000 körül is. Mivel kromoszómaszáma alacsonyabb a kenyérbúza félékhez képest, ezért nem ellenálló az erős csípős őszi és tavaszi hideg időjárással szemben. A megművelt területeken a durumbúza nagyobb termést ad más búzákhoz képest kevés csapadék mellett is. A 20. század első felében Oroszországban széles körben elterjedt.
Napjainkban a legnagyobb mennyiségben a durumbúza egy borostyán változatát termesztik, melynek szemei borostyán színűek. Ennek a fajtának sárgább színű a magfehérje, ami miatt a belőle készített tészta is sárgább.
A durumbúza liszt és dara jó alapanyag tészták készítéséhez, mert a tésztamasszát könnyen lehet formálni, mivel szerkezetileg rugalmas, de mégis erős. A durumbúza gazdag gluténben, mely kötött formában van jelen, és emiatt a kötött gluténtartalom miatt nem tud annyira megkelni, így kevéssé alkalmas kenyér készítésére.
A durumliszt kedvező élettani tulajdonságai:
- A durumbúzának alacsony a glikémiás indexe. A durumbúzában lévő keményítőt a szervezet nehezebben tudja lebontani, így a durum termékek fogyasztása után vércukorszintünk lassabban emelkedik, ezáltal étkezés után hosszabb ideig tart a teltségérzet.
- A durumliszt fehérjetartalma jóval magasabb, mint a hagyományos finomliszté, aminek köszönhetően a durumlisztből készült dél-olasz típusú tésztákat a tojásallergiások is élvezhetik.
- Sokkal több rostot tartalmaz a hagyományos búzalisztekhez képest, ami az emésztésünkre kedvezően hat. Ráadásul a rostok lassítják a szénhidrát felszívódását, ezért a durumbúzából készült termékek fogyasztása után később éhezünk meg.
- Magas a vitamin- és ásványianyag-tartalma, melyek közül kiemelkedő a B vitamin-, valamint az A és E vitamin-tartalma is. Az ásványi anyagok közül a vas, magnézium, cink, foszfor, kálium, szelén és réz tartalma jelentős.
Kiknek ajánlott a durumlisztből készült ételek fogyasztása?
- Cukorbetegek: alacsony glikémiás indexe miatt a cukorbetegek is bátran fogyaszthatják.
- Aktívan sportolók: magas fehérjetartalma miatt javasolt számukra.
- Vegánok, magas koleszterinszinttel rendelkezők: mivel a belőle készített dél-olasz típusú tészta tojás hozzáadása nélkül könnyen elkészíthető.
Házi durumtészta recept:
Hozzávalók:
- 400 g durumliszt
- 180 ml víz
- 2 teáskanál só
Elkészítés:
A lisztet és a sót elkeverjük, majd hozzáadjuk a vizet is. A tésztamasszát alaposan összedolgozzuk, és gombócot formázunk belőle. Fóliába csomagolva betesszük a hűtőszekrénybe 30-60 percre. Végül lisztes felületen kinyújtjuk, felvágjuk, és belisztezzük, nehogy összeragadjon. Ha frissen meg is főzzük, elég 3 percig főzni.
Érdemes belőle a házi száraztésztán kívül palacsintát, pizzát, nokedlit, pogácsát, kekszet, zsömlét, sőt, tortát is készíteni.