MINDENT A HISZTAMINÉRZÉKENYSÉGRŐL
Manapság talán már egyre gyakrabban találkozni a hisztaminérzékenység, hisztaminmentes, hisztaminszegény szóval, jelzővel. De mit is jelentenek ezek pontosan? Egyáltalán mi az a hisztamin?
Cikkünkben választ adunk ezekre a kérdésekre és összefoglaljuk, mik is azok a fő pontok, amelyekkel érdemes tisztában lenni, amennyiben érintettek lehetünk és a fennálló érzékenység esetén diétára kényszerülünk.
Mi az a hisztamin?
A hisztamin egy úgy nevezett biogén amin, amely az emberi szervezetben lévő hízósejtek (masztociták) allergiás reakció esetén termelnek. A vastagbélben lévő mikroorganizmusok is előállíthatnak hisztamint. Ezentúl növényi és állati eredetű táplálék fermentációjának következtében a mikroorganizmusok anyagcseretermékeként jönnek létre.
Erős fiziológiai hatásuk van, vagyis hatnak az érrendszerre, idegrendszerre és nagy mennyiségben lehetnek toxikusak.
Szerepük szervezetünk védekezőrendszerében kap helyet, védelmet nyújhatnak különböző allergénekkel szemben. A szervezetbe jutó allergén a hízósejteket aktiválva fokozza a hisztamin kiválasztását, ezzel allergiára hasonlító (nem immunreakció következtében kialakuló) tüneteket okozva.
Mikor beszélünk hisztaminérzékenységről?
Ahogy már említettük, a hisztamin termelése szervezetünkben elengedhetetlen védekező mechanizmusának működéséhez.
De mikor okozhat gondot a hisztamin?
A hisztaminnal akkor van probléma, amikor az felhalmazódik a szervezetünkben a túlzott termelődése miatt, vagy nem tudjuk megfelelően lebontani, illetve toxikus mennyiségben fogyasztottunk a magas hisztamintartalmú táplálékokból.
Túlzott termelődésének, vagy nem megfelelő lebontásának hátterében számos betegség húzódhat meg: például gyulladásos emésztőrendszeri betegségek, tápanyaghiányos állapot, vagy bélfertőzések. Azonban kialakulásának hátterében állhat genetikai hajlam, vagy a hisztamin bontásáért felelős enzim (diamino-oxidáz: DAO) működését gátló gyógyszer szedése is. Tüdő-, szív- és érrendszeri megbetegedés, vagy magas vérnyomás esetén, illetve B12-vitamin hiányában magasabb a kockázat, hogy a magas hisztamintartalmú táplálékok a hisztaminérzékenységre utaló tüneteket okozzák. Ugyanez igaz azokra, akik valamilyen gyomor-bélrendszeri megbetegedésben szenvednek, esetleg Crohn betegséggel, vagy gyomorgyulladással, irritábilis bélszindrómával diagnosztizáltak.
Mik a tünetei?
Tünetei elég szerteágazóak lehetnek. Azonban diagnosztizálása mindenképp javasolt, amennyiben az alábbi tünetek közül többet is észlelünk. A tünetei a teljesség igénye nélkül az alábbiak lehetnek:
- hasfájás, puffadás
- hasmenés
- orrfolyás, tüsszögés
- ekcéma, vagy csalánkiütésszerű bőrkiütések
- erős fejfájás
- piros szemek
- hányinger, fejfájás
- túlzott gyomorsav termelődés
- bőr-, szem-, fül-, orrviszketés
- ortosztatikus hipotónia, szédülés
- alacsony vérnyomás
- magas pulzus
- hőhullámok
Honnan tudom, hogy hisztaminérzékeny vagyok?
Amennyiben gyanakszunk a hisztaminérzékenységre érdemes megvizsgáltatni vérünkben a DAO enzimszintet és a hisztaminszintet egyszerre. Ebből látható, hogy adott hisztamin jelenlétében, megfelelő mennyiségű bontóenzim van-e a szervezetünkben.
A teszt eredményének kiértékelése és a diagnózis meghatározása mindenképp orvosi segítséget igényel.
Ha tudni szeretnéd, hogy milyen termékek közül válogathat aki hisztaminérzékeny és hisztaminmentes diétát tart, akkor kattints és nézd meg webáruházunk hisztaminmentes termékeit!