MŰKÖDIK-E A PALEOLIT ÉTREND? ÍME AZ ELŐNYEI ÉS HÁTRÁNYAI
A paleolit vagy paleo diéta nagyjából a 2010-es évek elejétől terjedt el Magyarországon. Honosítója Szendi Gábor pszichológus, aki azóta is már számos könyvében írta le mi a paleo étrend és fejtette ki a paleo táplálkozás hatásait. Nézzük meg ezt közelebbről!
A paleo táplálkozás alapja, hogy követői próbálnak visszatérni az ősi táplálkozási formához, követni a 2,5 millió évvel ezelőtt élő paleolit ember étrendjét. De miért? Mik azok az érvek, főbb sarokpontok, amik miatt létrejött ez a táplálkozási irányzat?
Az érvek
- Az emberi szervezet nem adaptálódott bizonyos élelmiszerek, például a gabonafélék, tejtermékek és feldolgozott élelmiszerek fogyasztásához.
- Azok a népek, amelyek nem fogyasztanak gabonát, tejterméket és feldolgozott élelmiszereket, mentesek a modern, jóléti társadalmakban gyakori betegségektől.
- Az emberi szervezetnek, csak azokhoz az élelmiszerekhez sikerült alkalmazkodnia, amelyek már a paleolitikum óta része az étrendnek.
Bár a források, amelyek ezt az eliminációs (megvonásos) étrendet leírják néhol ellentmondásokba ütköznek, és állításaik nem bizonyítottak, a diéta összetétele minden forrásban hasonló.
Az étrend főbb jellemzői:
Gabonafélék elhagyása:
- Az étrend minden gabonafélét kizár. Ennek oka a gabonák magas gluténtartalma, és a fitinsav jelenléte, amely akadályozhatja a tápanyagok felszívódását, valamint a gabonákban található agglutininek, amelyek károsan hathatnak az emésztőrendszerre.
- Gabona alapú termékeket gyakran maglisztekkel (például olajos magvak őrleményével) helyettesítik. Egyes irányzatok megengedik a gluténmentes gabonák fogyasztását.
Tejtermékek kizárása:
- A tej és tejtermékek teljes mértékben tiltottak. A tiltás mögött főként a kazein allergén hatásai és a felnőttkori laktózintolerancia áll.
- Néhány változat lehetővé teszi hosszú érlelésű sajtok kis mennyiségű fogyasztását. A tejtermékek helyett gyakran használnak kókuszalapú vagy tojásfehérje-alapú termékeket.
Hüvelyesek kerülése:
- Mindenféle hüvelyes növény tiltott. Ennek oka a hüvelyesek lektintartalma, ami gátolja az emésztőenzimek működését. A szója ösztrogénanalóg vegyületei és allergén hatásai szintén problémásak, ezért kerülendők.
- Még a zöldborsó és a zöldbab fogyasztása sem ajánlott.
Burgonya korlátozása:
- A burgonya magas szénhidráttartalma miatt kerülendő, és a szaponin- és szolanintartalma is problémás lehet. Az édesburgonya bizonyos változatokban megengedett helyettesítőként.
Húsfogyasztás:
- A paleolit étrend egyik fő pillére a húsfogyasztás. Mindenféle tiszta hús fogyasztható, de különösen ajánlottak a vadhúsok és a szabadon tartott állatok húsa. A belsőségek rendszeres fogyasztása is javasolt.
- Feldolgozott húsáruk viszont nem fogyaszthatók, elsősorban a bennük található adalékanyagok miatt (például szója, kazein, tartósítószerek).
Hal és tojás:
- A halak rendszeres fogyasztása szintén ajánlott, míg a tojás napi szinten is fogyasztható.
Zöldségek és gyümölcsök:
- A kis szénhidráttartalmú, rostban gazdag zöldségek és gyümölcsök ajánlottak. Vannak azonban irányzatok, amelyek kizárnak bizonyos zöldségeket és gyümölcsöket a szénhidráttartalmuk alapján.
Olajok és zsírok:
- Az étrend fontos része az olajok és zsírok fogyasztása, mivel a szénhidrátbevitel csökkenésével az energiaforrások középpontjába kerülnek.
- Az étrend igyekszik csökkenteni az omega-6 zsírsavak bevitelét, ezért a növényi olajok nagy része kerülendő. Helyettük állati zsírok és bizonyos növényi olajok (például kókuszzsír, olívaolaj) fogyasztása javasolt. Olajos magvak mérsékelt fogyasztása is megengedett, bár azok fitinsav- és omega-6-tartalma miatt nem tekinthetők ideális forrásnak.
Cukrok kizárása:
- Mindenféle cukor és édesítőszer kerülendő. Ez vonatkozik a kristálycukorra, nádcukorra, fruktózra, glükózra és ezek különböző változataira is (például kukoricaszirup).
- A méz kis mennyiségben néhány változatban megengedett, míg a mesterséges édesítőszerek szinte teljesen kerülendők. Alternatívaként cukoralkoholok (például xilit, eritrit) vagy stevia alkalmazása javasolt.
Az étrend alapelvei szerint a természetes, feldolgozatlan élelmiszerek fogyasztására helyezi a hangsúlyt, kizárva azokat az anyagokat, amelyek potenciálisan egészségkárosítók lehetnek.
Előnyök és hátrányok
Ha eltekintünk a paleolit étrend elméleti alapjaitól, a forrásaiban rejlő ellentmondásoktól, a gyakorlati alkalmazásban számos olyan elem van, ami hasznos lehet. Sokan azért kezdik el követni, mert a nem diagnosztizált allergiák és intoleranciák okozta tünetek az étrend hatására enyhülhetnek vagy megszűnhetnek. E tekintetben a paleolit étrend elemei hasznosak lehetnek glutén-, gabonaagglutinin-, tejfehérje- és szójaallergia, valamint laktózintolerancia esetén, akár ezek együttes előfordulásakor is. A diéta előnyei között említhetjük, hogy az iparilag feldolgozott, finomított élelmiszerek, gyorséttermi ételek helyett a minél természetesebb összetételű étrend felé tereli a fogynivágyót.
A legnagyobb kritika az étrenddel szemben az, hogy egyetlen rendszert kínál minden betegségre és élettani állapotra, prevencióra és terápiára is.
Bizonyos ajánlások esetében (például húsfogyasztás) nem minden szakértő ért egyet az előnyeit illetően. Érdemes a szabályokat egyénhez és egyéni életmódhoz igazítani.
Fontos hangsúlyozni, hogy a paleolit étrend bármely elemét terápiás céllal csak szakember felügyelete mellett szabad alkalmazni, így elkerülhetők a megvonás okozta problémák, mint az alacsony rostfogyasztás, vitamin- és ásványianyag-hiány, illetve a tápanyagbevitel arányainak felborulása. Noha az étrend elvei alapján összeállítható egészségmegőrzésre alkalmas diéta, az önálló kísérletezés jelentős kockázatokat rejt, így „öngyógyító” diétaként nem javasolt.
Amennyiben paleolit étrendet követsz, vagy követnél, nézz körül webshopunkban, ahol számos termék közül válogathatsz, amely a diéta alapelveinek megfelel.