KOVÁSZOS BEJGLI CUKORMENTESEN: EGY EGÉSZSÉGES ÜNNEPI FINOMSÁG
Év elején egy nyereményjátékot hirdettünk a webshopunkban méltán közkedvelt Garat malom lisztek receptjeiből, ahol az egyik versenyző beküldte a kovászos bejgli receptjét. A Karácsony közeledtével ezt szeretnénk megosztani olvasóinkkal cukormentes változatban.
Kovászos bejgli recept (Reizinger Kristóftól), cukormentesen
Hozzávalók 4 rúd (fél kilós) bejglihez:
- 520 g Garat Malom TBL-80 fehér tönkölyliszt
(vagy 300 g Garat malom KBL-200 teljes kiőrlésű királybúza liszt és 220 g Garat Malom KBL-100 fehér királybúza liszt) - 50 g zsír
- 120 g vaj
- 40 csepp stevia
- 160 g édes kovász (80% hidratáltságú)
- 160 g tej (Amennyiben teljes kiőrlésű liszttel dolgozunk tej helyett használjunk tejfölt (160 g-ot)! Szaftosabb lesz a tészta és kevésbé szárad ki.)
- 2 tojás (M-es)
Hozzávalók diós töltelék (2 rúdhoz):
- 340 g darált dió
- 100 csepp stevia
- 20 g méz
- 130 g tej
- opcionális: fahéj, citromhéj/narancshéj (javaslat: 1 citrom/fél narancs héja)
Mákos töltelék (2 rúdhoz):
- 340 g darált mák
- 100 csepp stevia
- 20 g mézhelyettesítő
- 130 g tej
- opcionális: fahéj, citromhéj-/narancshéj (javaslat: 1 citrom/fél narancs héja).
„Feketeerdő” töltelék (2 rúdhoz):
- 120 g étcsoki (a legjobb, ha legalább 80% kakaótartalmú)
- 60 g kakaópor
- 70 csepp stevia
- csipet só
- 4 nagy evőkanál meggylekvár (vagy 1-1 kanál áfonyalekvár, ribizlilekvár, szederlekvár, eperlekvár)
- 60 g darált mandula
Kenéshez:
- 1 tojás és 1 sárgája
- 1 fehérje
Elkészítés:
A töltelékhez a tejet meglangyosítjuk, míg az édesítő és a mézhelyettesítő fel nem olvad benne. Hozzáadjuk a diót/mákot és elkeverjük, lekapcsoljuk a gázt/villanytűzhelyt, nem főzzük tovább. Ekkor beletehetjük a fahéjat és a citrom/narancshéjat is ízlés szerint. Hagyjuk kihűlni. (Érdemes egy nappal korábban elkészíteni a tölteléket, hogy szépen felvegye a folyadékot.)
A tésztát összegyúrjuk, 1 órát kelesztjük szobahőmérsékleten. 4 részre osztjuk, kigombócoljuk, majd műanyag fóliába csomagolva vagy jól záródó dobozban 12 órára hűtőbe tesszük. Kivesszük a hűtőből. (Ha nagyon hideg lenne várjunk kb. 15 percet, hogy ne törjön.) Utána kinyújtjuk kb. 27*37cm-esre, betöltjük. A tészta oldalát a rövidebb felén visszahajtjuk kb. 1 cm szélességben. (Itt ne legyen töltelék!) Amennyiben nem sikerült tökéletes téglalap alapot nyújtani, kicsit húzogassuk meg a tészta sarkait óvatosan felhajtás előtt. A töltelék sűrű, ezért óvatosan végezzük a betöltést. Kb. 2 cm széles csíkot ne kenjünk meg a tészta hosszanti oldalának szélén, így szépen össze fog tudni ragadni a tekercs. Ez a rész lesz alul a tepsiben. Nem szorosan, de határozottan tekerjük fel. A feltekert bejglit kicsit megsodorhatjuk, ha „hasa” maradt volna a tésztának. (Mindig csak annyi tésztát vegyünk ki a hűtőből, amennyivel dolgozunk!)
Megszurkáljuk a tésztát fogvájóval, hurkapálcikával vagy vastagabb tűvel és lekenjük a felvert tojássárgájával. Kb. 2 óra múlva megismételjük a kenést, és újabb 2 óra múlva fehérjével megismételjük a folyamatot. Fontos, hogy a kb. 6 órás kelesztés során, száraz, hűvös helyen tartjuk a tésztát (pl. nem fűtött helyiségben, spájzban). Az így rászáradó tojástól lesz szép, tigrismintás a bejgli. Sütés előtt érdemes kicsit a konyhában „akklimatizálni" a tésztát (kb. 15 perc), amíg a sütő felmelegszik.
Sütés: 190 fok (alsó felső- légkeverés nélkül), kb. 40 percig sütjük. Akinek van maghőmérője, az úgy ellenőrizheti, hogy elkészült a sütemény, hogy a maghő eléri a kb. 80-85 fokot.
Tipp:
- Ha szétrepedne a tészta, még forrón két habkártyával óvatosan nyomjuk befele a két oldalát. Így kicsit el lehet tüntetni a repedést.
- Ha teljes kiőrlésű liszttel dolgozunk, a tészta gyorsabban kell és nagyobb valószínűséggel reped meg. Így érdemes csökkenteni a kelesztési időt.
A mentesség nem jelenti azt, hogy le kell mondanunk a hagyományos karácsonyi ízekről.
Íme egy finom glutén- és tejmentes bejgli recept Kohári Évától, a Gluténmentes Íz-lik bloggerétől, amit mi cukormentesen készítettünk el. Nem kell félni tőle akkor sem, ha kezdő vagy a bejgli készítésben.