Az újév mindig remek alkalom arra, hogy számot vessünk az életünkkel, és átgondoljuk, mit tehetünk jobban az egészségünk érdekében. Sokan ilyenkor határozzák el, hogy egészségtudatosabb életmódot alakítanak ki, legyen szó több mozgásról, jobb szokásokról vagy éppen kiegyensúlyozott étrend kialakításáról. Ehhez hoztunk most néhány hasznos tippet, amelyekkel könnyedén megalapozhatod a harmonikus és egészséges táplálkozást az új évben.
Blog
Korábbi cikkünkben részletesen bemutattuk a kiegyensúlyozott táplálkozás alapelveit, most pedig egy lépéssel tovább megyünk: egy konkrét mintaétrenden keresztül mutatjuk meg, hogyan valósítható meg mindez a hétköznapokban.
A kiegyensúlyozott étrend nemcsak az elméleti alapokról szól, hanem arról is, hogy ezeket hogyan tudjuk beépíteni a mindennapokba. Az alábbi mintaétrend célja, hogy ötleteket és inspirációt adjon egy energiadús, tápláló, mégis könnyen követhető napi menü összeállításához. Az ételeket úgy válogattuk össze, hogy egyszerre legyenek finomak, praktikusak és megfeleljenek a kiegyensúlyozott táplálkozás alapelveinek. Természetesen az étrend igény szerint rugalmasan alakítható – a lényeg, hogy a tápanyagok megfelelő aránya megmaradjon.
Ezer irányból halljuk és olvassuk, hogy január a nagy életmódváltás hónapja. Sokan szeretnénk az év elején, úgymond „tiszta lappal” végre foglalkozni önmagunkkal és az egészségünkkel. De mi kell hozzá, és miért is éri meg? Mi fog történni, ha valóban elszánjuk rá magunkat? Lássuk!
Amikor zsírokról beszélünk, sokan automatikusan az egészségtelen táplálkozásra vagy a súlygyarapodásra gondolnak. Az igazság azonban ennél jóval árnyaltabb. Tudtad például, hogy amit olajnak nevezünk, az táplálkozási szempontból ugyanúgy zsírnak számít? A különbség csupán az, hogy szobahőmérsékleten másképp viselkednek: a zsírok szilárdak (például vaj, disznózsír), míg az olajok folyékonyak (például olívaolaj, napraforgóolaj).
De mi teszi igazán érdekessé a zsírokat? Az, hogy mennyire különbözőek lehetnek – és bizony nem mindegy, melyiket hogyan és milyen mennyiségben fogyasztjuk. Nézzük meg, milyen típusokat különböztetünk meg, és miért fontosak az egészségünk szempontjából!
Az egészséges táplálkozás nem bonyolult, de némi odafigyelést igényel. Íme néhány egyszerű tipp, amelyek segíthetnek neked elindulni az egészségesebb életmód felé:
Fontos tudni, hogy az életmódváltás egyéni folyamat, és nincsenek univerzális megoldások. Azonban van néhány általános irányelv, ami segíthet elindulni és fenntartani a változásokat:
A rántott hús és a franciasaláta klasszikus párosítása mindig nagy sikert arat, és a karácsonyi, szilveszteri asztalon is megállja a helyét. Ha szeretnéd ezt a hagyományos ételt feldobni és egészségesebben elkészíteni, íme néhány ötlet hozzá:
A karácsony az év legszebb ünnepe, amikor a szeretet és a gondoskodás kerül a középpontba. Az ajándékozás pedig kiváló alkalom arra, hogy kifejezzük érzéseinket szeretteink felé. Ha idén valami igazán különleges és személyre szabott ajándékot szeretnél adni, akkor inspirációért nézz körül a következő ötletek között:
A hagyományos szaloncukrok bár finomak, gyakran magas cukortartalmúak, tele vannak adalékanyagokkal. Ha szeretnél egy egészségesebb, frissebb, egyénre szabott alternatívát, készítsd el otthon a saját szaloncukrod. Ráadásul szeretteiddel együtt teheted meg, így egy közös élménnyel is gazdagodtok.
Íme néhány ötlet, miből, hogyan csináld kezdőként az egyszerű, de egészséges szaloncukrot:
A mentesség nem jelenti azt, hogy le kell mondanunk a hagyományos karácsonyi ízekről.
Íme egy finom glutén- és tejmentes bejgli recept Kohári Évától, a Gluténmentes Íz-lik bloggerétől, amit mi cukormentesen készítettünk el. Nem kell félni tőle akkor sem, ha kezdő vagy a bejgli készítésben.
A karácsonyi készülődés első desszertje a mézeskalács, melyet már az ünnepek előtt érdemes elkészíteni, hogy a vékonyabbra nyújtott frissen ropogós, fűszeres mézeskalács megpuhuljon. Kohári Éva, gluténmentes gasztroblogger szerint aki nem bír várni addig, süsse picit vastagabban, hogy rögtön puha mézeskalácsot ehessen. Mi annyiban módosítottuk a receptjét, hogy édesítőszerrel készítettük, így nemcsak glutént és tejet, de cukrot se tartalmaz.
A kovászos kenyér készítése egy igazán különleges élmény, az eredmény pedig egy fantasztikusan ízletes és egészséges kenyér. Bár időigényesebb, mint az élesztős verzió készítése, a végeredmény megéri a befektetett munkát. Pataki tálban sütve pedig a belső részének puhasága és a ropogós kéreg is garantált.
Az ősz beköszöntével egyre többen küzdenek náthával, megfázással. Ha szeretnénk elkerülni a betegséget, érdemes felkészíteni immunrendszerünket (mely a védekezésért felelős), mert csak annak megerősítésével védekezhetünk hatékonyan.
Amikor az iskolába járó, növésben lévő gyermekünknek készítjük össze a harapni valót, tartsuk szem előtt, hogy sokat mozognak, illetve az agyi tevékenységhez is energiát használnak fel, és hamarabb éhesek lehetnek.
Mutatjuk, miket javaslunk!
Sajnos számos olyan kórképpel találkozhatunk, amely a gluténnal hozható összefüggésbe. Lehet ez immunológiai kórkép, például cöliákia vagy glutén ataxia, de lehet búza allergia is. Amennyiben sem immunológiai, sem allergiás ok nincs a háttérben, akkor beszélhetünk nem cöliákiás gluténérzékenységről (NCGS). Bár a regisztrált diagnózisok alapján a magyar lakosság nem nagy százalékát érintik ezek a betegségek, sokan döntenek a gluténmentes élelmiszerek és életmód folytatása mellett.
Korábbi cikkünkben kiderítettük, mi az a glutén, mi a cöliákia, vagy NCGS esetében milyen panaszokkal járhat a gluténfogyasztás. Most nézzük meg részletesen miben is találkozhatunk a gluténnal és mi az, ami biztonsággal fogyasztható.
A gyerekkorban történő gluténmentes étkezésnél fontos, hogy a szülők bizonyos dolgokra odafigyeljenek. Azonban ami kezdetben lemondásnak tűnhet a gyermek és a család számára, felfogható egy egészséges életmódra átállásként is.
A paleolit vagy paleo diéta nagyjából a 2010-es évek elejétől terjedt el Magyarországon. Honosítója Szendi Gábor pszichológus, aki azóta is már számos könyvében írta le mi a paleo étrend és fejtette ki a paleo táplálkozás hatásait. Nézzük meg ezt közelebbről!
„Sajnos, édesszájú vagyok...” - hangzik el szinte az összes családi, baráti összejövetel alkalmával. Bár manapság az édes íz szeretetét afféle gyenge pontnak tekintjük, valójában evolúciós jelentőséggel bír szeretete. Gondoljunk csak az anyatej szerepére...a csecsemők általi elfogadást az édes íz élménye teszi könnyebbé. Úgy tűnik ez a szeretet többünkben életünk végéig velünk marad. De nézzük meg közelebbről, hogy az édes íz iránti vágyódásunkat hogyan, és mivel érdemes kielégíteni?
Segédletünkből könnyen megtudhatod hány gramm szénhidrátot tartalmaznak az üzletünkben és webshopunkban is kapható Gullón termékek.
Hogyan működik a gluténmentes étrend? Ha érdekel, akkor mindenképpen érdemes tovább olvasni.
Az elmúlt években hatalmas népszerűségre tett szert a zöld tisztítószerek között a szódabikarbóna. Nem meglepő, hiszen olcsó, könnyen beszerezhető. Azonban a szépségünket is megőrizhetjük vele. Összegyűjtöttük mi mindenre használhatjuk.
Saját készítésű tisztítószereinkkel nem csak környezetünket óvjuk, de pénztárcabarát megoldások is, amik az egészségünkre sem ártalmasak.
Gondolkoztál már valaha azon, hogy mennyi pénzt és flakont dobálsz ki havonta takarítószerekre? Nem lenne jobb, ha néhány összetevő segítségével magad is előállíthatnád környezeted tisztántartásához szükséges mosó- és takarítószereidet?
Nézd meg az alábbi kipróbált, általam már 4 éve használt DIY recepteket és bizonyosodj meg hatékonyságukról magad! Lássuk a recepteket...
Megmutatjuk hogyan lehet a lekvár olyan, mint a nagymamádé!
A ketogén diéta az elmúlt évtizedek egyik legnépszerűbb táplálkozási protokollja. Mi is az a ketózis? Miként segíti a fogyást és az egészség megőrzését a ketogén diéta? Hogyan csinálhatod helyesen a diétát? Cikkünkből ezekre a kérdésekre is megkapod a választ, olvassd tovább!
Az első dolog, ami eszünkbe jut, mikor elhatározzunk magunkat, hogy változtatunk étkezési szokásainkon és vegánok leszünk, hogy akkor mit ehetünk?
Segítünk vegánként mit fogyassz, hogy ne küzdj fehérjehiánnyal!
A vegán életmódot sokan választják környezeti, etikai vagy egészségügyi okokból. A megfelelően összeállított vegán étrend tartalmazza a szükséges fehérje- és szénhidráttartamot és minden ásványi anyagot, amelyek biztosítani tudják, hogy erősek és egészségesek legyünk. No de mit is együnk?
Sokan szenvednek kellemetlen tünetektől a tej és tejtermékek fogyasztása után. Cikkünkből megtudhatod, hogy mi a külömbség a laktóz-intolerancia és a tejfehérje-érzékenység között, amik az egyik leggyakoribb táplálék intoleranciák.
Ha úgy döntenél, hogy szeretnél tenni testi, lelki egészségedért íme 10+1 tipp, melyet a napi rutinodba illesztve könnyedén magadévá tehetsz.
Amikor kiderül, hogy gluténérzékenyek vagyunk és diétáznunk kell, szerintem az első, ami hirtelen eszünkbe jut az a lisztek kérdése, mivel ahhoz szoktunk hozzá, hogy a főzeléket, mártásokat, szószokat liszttel sűrítjük, a levesekbe csipetkét, galuskát teszünk és amúgy is sok tésztát fogyasztunk. Én sem voltam ezzel másként. Mihez kezdjünk tehát a gluténmentes diétában? Honnan tudjuk, hogy melyik lisztet mire használjuk?
A tojást megemeli a sütiket, összeragasztja az alkotókat, nedvességet és teltséget ad az ételnek. Most megmutatjuk, mivel és hogyan helyettesítheted! Tojás elhagyására abban az esetben van szükség, ha allergiások vagyunk, vagy vegán étrendet követünk. Ezek helyettesítők tökéletesen használhatóak tojás helyett bármilyen indokunk is van rá.
Ezzel a recepttel egy egészségesebb gumicukor alternatívát tudtok készíteni a gyerekek nagy örömére. Pikk-pakk elkészül és összesen kettő hozzávaló szükséges az elkészítéséhez, ami mindenkinél megtalálható.
A jó idő beköszöntével különleges élménnyé válhat otthonunkban a filmnézés, ha a nappaliból szabadtérre tesszük át a helyszínt. Nincs annál jobb, mint a csillagok alá kiülni, megnézni egy jó filmet és közben rágcsálni valami finomat.